Dziękujemy Ci za wsparcie. Mamy dla Ciebie coś specjalnego w zamian.

Wiemy, że chcesz poznać szczegóły dotyczące nowych projektów związanych z Barnimem. Znajdziesz je poniżej.

Pamiętaj, że jesteś w niezwykle wąskiej grupie fanów, którym przekazujemy tę informację.

Wyślij to swoim znajomym. Niech wiedzą, że Barnim wraca.

 

17814212_451022751902896_4639076494009781226_o

 

Opis fabuły

Barnim ma piętnaście lat, a życie nie ma dla niego litości. Nawet w portowym Targirze nie jest łatwo. Dopiero pomoc ze strony lokalnego szkutnika może przynieść poprawę losu. Ale może słono kosztować.

Skarbem, który wydaje się być w zasięgu ręki interesują się też inne siły: ci, którzy majątek wysłali w drogę i ci, którzy doprowadzili do zatonięcia wiozącego go statku St. Anna.

 

Główne inspiracje

Wybrzeża Chorwacji od wieków były uczęszczanymi szlakami handlowymi. Tamtejsze porty tętnią życiem, a okoliczne wody obfitują we wraki z różnych epok. Nie powinno zatem dziwić, że taka lokalizacja stanowi atrakcyjne miejsce akcji. W opowiadaniu pojawiają się trzy konkretne miejsca. I choć ich położenie względem siebie zostało nieco zmienione, można je rozpoznać.

Portowy Targir, w którym Barnim postanowił przezimować to przepiękny Trogir z niesamowitą starówką stanowiącą plątaninę wąskich brukowanych uliczek.

Sveti Jaro to Sveti Jure – położona na szczycie dwukilometrowej skały kaplica poświęcona świętemu Jerzemu. Choć dostanie się tam kosztuje sporo wysiłku warto, bo widok zapiera dech w piersiach.

Ostatnie z miejsc robi chyba największe wrażenie. To źródła rzeki Cetiny (w tekście to Setina). Siły natury ukształtowały zjawisko, które trudno opisać, a jeszcze trudniej sobie wyobrazić. Po przeczytaniu Srebra warto odnaleźć zdjęcia. Polecamy.

 

Co nowego u Barnima?

Opowiadanie Srebro ma wprowadzać do wydarzeń, którym poświęcona jest powieść BARNIM Woda. Tym razem wydarzenia z opowiadania nie poprzedzają bezpośrednio akcji powieści, jak to miało miejsce w przypadku duetu Kamienie-Ogień. Srebro daje trochę informacji o młodości Barnima, ale też pokazuje, skąd nasz bohater umie nurkować. A ta umiejętność bardzo mu się przyda w powieści.

Pojawia się dziewczyna, brawurowy towarzysz, tajemnica i ci, którym zależy, żeby tajemnicą pozostała.

 

barnim_woda

 

Opis fabuły

Nie minęło dużo czasu od wydarzeń opisanych w Ogniu. Barnim postanawia ustalić, dlaczego tajemniczemu Ertowi zależy na starej księdze spisanej przez nieżyjącego proroka.

Gdyby tylko sprawy potoczyły się gładko. Niestety, wizyta w Wierszynie oznacza udział w wyścigu, którego stawką jest życie lub śmierć dziesiątek osób. O ile w Ogniu Barnim miał do czynienia z odrobinę nieporadnymi adwersarzami, o tyle teraz będzie musiał zmierzyć się z Legionem.

 

Główne inspiracje

Pierwowzorem lokalizacji opisanych w Wodzie są Mazury i Suwalszczyzna z ich bogactwem lasów, rzek i jezior. Nie da się wskazać konkretnych miejsc, ale niektóre nawiązania są z pewnością czytelne. Jezioro Śniade (zwane słodkim morzem) jest oczywiście inspirowane Śniardwami. Wierszyn, wieś Syte, Leśniczówka, czy Folwark to raczej klimat, niż konkretne miejsca. Podobnie rzecz ma się z Gustowem – to miasto, do którego trafia Barnim, czytelnicy odnajdą w nim echa Olsztyna, Iławy, Mrągowa, Augustowa…

 

Co nowego u Barnima?

Barnim nie będzie miał lekko. Ale w zasadzie czy kiedykolwiek miał lekko? O samym bohaterze dowiadujemy się sporo. Poznajemy lepiej jego motywację, umiejętności, przeszłość, ale, przede wszystkim, wreszcie wychodzi na jaw, co Barnimowi siedzi w głowie. I mimo, że podpowiedzi znalazły się w Ogniu, wielu czytelników będzie tym zaskoczona.

Woda przynosi wiele odpowiedzi na temat świata, w którym Barnim przeżywa swoje przygody. Dowiadujemy się, jak wygląda rzeczywistość po Krachu, kto walczy o rząd dusz, a kto w tym przeszkadza. Pojawia się Ert, ale też starzy znajomi.

A poza tym? Akcja: porwania, przesłuchania, morderstwa, bijatyki, wybuchy, orgie…